European Music Day

Categories: Latest News

Noumerous events will be held all over Greece for the celebration of 14th European Music Day from 19th – 21st of June under the auspices of Intercultural Euro-Mediterranean Center for UNESCO.


Here is the complete list:

ΑΘΗΝΑ: ΤΕΤΑΡΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ / 19th ofJune

1. ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ / NationalGarden

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες) Σεμινάρια – Παραδοσιακή, Έντεχνη / Ώρα έναρξης: 17:30
Σοφία Λαμπροπούλου (κανονάκι), Βαγγέλης Καζαντζής (σάζι), Σπύρος Μαμάης (οργανοποιία κιθάρες), Χάρης Σαρρής (Τσαμπούνα , Γκάιντα), Μάριος Παπαδέας (Σαντούρι), L.S.T.Trio

 

2. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΙΣΩΠΟΥ – ΟΙΝΕΑΣ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ / Pedestrian Aisopou Road – Oineas Restaurant

 Cabaret, Funk, Jazz / Ώρα έναρξης: 20:00

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

3. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣΟΔΟΣ ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ (ΜΕΤΣ) – COLIBRI / Pedestrian Anapafseos Road (Mets) – Colibri

IndieRock, Pop, Rock / Ώραέναρξης: 20:30

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

4. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΚΑΛΛΙΡΟΗΣ (ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ) – COLIBRI / PedestrianKalliroisRoad (Petralona) – Colibri

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

5. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΑΤΟΥ – KOMMABAR / Pedestrian Mavrokordatou Road – KommaBar

Μουσικό είδος: FunkSoulElectro/ Ώρα έναρξης:-

Λατέρνατιβ, Bad Spencer, Rsn, Oh Yeah!, Untitled

 

6. ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ – ΓΟΥΔΙ

Σε συνεργασία με το Ελεύθερο Ωδείο

Pop, rock, έντεχνο, ελαφρό, ελληνικό & ξένο, Ώρα έναρξης 19:30

 Μουσικά σύνολα μαθητών & καθηγητών. Συμμετέχουν 45 αριστούχοι μαθητές & οι εξής καθηγητές: Μαρία Κολόζου – κιθάρα, Ειρήνη Χαραλαμπίδου – τραγούδι & πιάνο, Φώτης Σκαρμούτσος – ηλεκτρική κιθάρα & μπάσο, Ελισάβετ Χαλβατζιδάκη – διεύθυνση χορωδίας & πιάνο, Σταύρος Λώλης – βιολί, Σαββίνα Σταυρινίδου – πιάνο.

 

7. ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΥΔΗ / AvdiSq.

Blues, Funk, Jazz / Ώρα έναρξης: 20:00

Quilombo (βραζιλιάνικα κρουστά), Sbaraquak (Soul/Funk/RnR), Ηλίας Βαμβακούσης (acoustic), MasterzoftheStrings (βουκολοραπ), Γιωργος Περού (acoustic), Duoyu (indierock), RadioSol (indie/ska)

 

8. ΠΛΑΤΕΙΑ ΘΗΣΕΙΟΥ (ΕΝΑΝΤΙ ΗΣΑΠ) / ThisioSq.

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

Σε συνεργασία με το CityVibes

Indie-Rock, Pop, Rock /Jazz – Funk & World

Μεσημεριανή Συναυλία – ¨Ώρα έναρξης: 12:00 Cart postal

Απογευματινές συναυλίες – Ώρα έναρξης: 18:00 Θωμάς Φώτης / Puta Misery / Norma / Ξένια Γαργάλη / “DO IT” Jorgos Skolias – Bronek Duży (Πολώνια) / Λεωνίδας Μαριδάκης και Banda Me Renda / Αγγελική Τουμπανάκη

9. ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ / Klafthmonos Sq.

Σε συνεργασία με τη NoizProductions

Hip Hop / Ώραέναρξης:

 Adlibia / Μόντα Ράπς / Low P (69 beats) / One Eye / Boom Squad / Diezel / Wrongface / Lady Faye / Eξωκοσμικός / Albatross-Pegasus (univers team) / Αthens Finest

10. ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ / SyntagmaSq.

Χορωδιακό / Συμφωνικό έργο ΩΔΗ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ / Ώρα έναρξης 21:30

Μουσική Διεύθυνση:Σταύρος Μπερής, Mουσική: ZORZES, VstOrchestraPerfomances:Zorzes, Ποίηση: Γιώργος Ψαθάς, Αφήγηση: Βύρων Κολάσης, Χορωδία: Δήμου Αθηναίων, Moυσική Διεύθυνση: Σταύρος Μπερής, Σκηνοθεσία: Μενέλαος Τζαβέλλας, Βοηθός σκηνοθέτη: Ολγα Μουργελά, Σκηνικά κουστούμια: Γιοβάννα Πρασίνου, Οργάνωση Παραγωγής: ΔΗΜΟΣ ΑΘΗΝΑΙΩΝ-UNESCO

 

11. FLORALCAFÉ

(Θεμιστοκλέους 80)

Μουσικό Ύφος: / Ώρα έναρξης: 20:30

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

12. IANOS CAFÉ

(Σταδίου 24)

Σεμινάρια και Κλασική μουσική / Ώρα έναρξης: 10:00

Σεμινάρια, DuoCapriccioso, Τρίο Ελεγεία, Vuelvo al Sur, Νέλλυ Σεμιτέκολο – Κωνσταντίνος Σφέτσας, DJYeast, Εγκαίνια Έκθεσης στην ΙΑΝΟS ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ, Aggela

 

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ / 20th of June

 

13. ΕΘΝΙΚΟΣΚΗΠΟΣ / National Garden

Σεμινάρια / Ώρα έναρξης:

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

 

14. ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟ / Delphiko Conservatory

(Κορινθίας 6)

OpenDay – Σεμινάριο / Ώρα έναρξης: 11:00

LaurenceTragin (πιάνο)

 

15. ΟΔΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ (ΓΚΑΖΙ) – LAB / KonstantinoupoleosRoad (Gazi) – Lab

Deep, House / Ώρα έναρξης: 22:00

GBond / Νίκος Αποστολάκος

 

 

16. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΙΣΩΠΟΥ – ΟΙΝΕΑΣ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ / PedestrianAisopouRoad – OineasRestaurant

Cabaret, Funk, Jazz / Ώρα έναρξης: 20:00

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

 

17. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ (ΜΕΤΣ) – Colibri / Pesestrian Anapafseos Road (Mets) – COLIBRI

Jazz / Ώρα έναρξης: 20:30

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

 

18. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣΟΔΟΣΕΜΠΕΔΟΚΛΕΟΥΣ – COLIBRI / Pedestrian Empedokleous – Colibri

Indie-Rock, Pop, Rock / Ώραέναρξης: 20:30

Illegal Operation

 

 

19. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣΟΔΟΣ ΕΜΠΕΔΟΚΛΕΟΥΣ – SUPER FLY / Pedestrian Empedokleous – Super Fly

Indie-Rock, Pop, Rock / Ώραέναρξης: 20:30

Pad Trio + Dj Soulnek

 

 

20. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΚΑΛΛΙΡΟΗΣ (ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ) – COLIBRI / Pedestrian Kallirois Road (Petralona) – Colibri

IndieRock, Pop, Rock / Ώραέναρξης: 20:30

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

 

21. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΑΤΟΥ – KOMMABAR / Pedestrian Mavrokordatou Road – KommaBar

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

 

22. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣΟΔΟΣΠΑΡΜΕΝΙΔΟΥ – SUSHIBAR / PedestrianParmenidoyRoad – SushiBar

 IndieRock, Pop, Rock / Ώραέναρξης: 20:30

 Π -3 ‘OρέστηςΑναβαλόγλουSarahMariez

 

 

23. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ – ΜΙΚΡΗΒΟΥΛΗ / Pedestrian VarnavaSq. Road – MikriVouli

IndieRock, Pop, Rock / Ώραέναρξης: 20:30

Ρακοσυλλέκτες

 

 

 

25. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟ ΣΠΡΟΚΛΟΥ – ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΟ ΠΑΛΙΑΚΗΣ / Pedestrian Proklou Road – Tavern Paliakis

IndieRock, Pop, Rock / Ώραέναρξης: 20:30

Γιάννης – Χρήστος

 

26. ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΥΔΗ / Avdi Sq.

ΜουσικόΎφος: / Ώραέναρξης: 20:00

Οι χτισμένες των θεμελίων (electric folk), Hologramme (experimental), Chewing gun (progressive rock), Theodore (progressive rock), Susanne (acoustic folk/latin), Skiny Simon (indie rock), Ratrace

 

27. ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ / Varnava Sq.

Σεμινάριο / Ώρα έναρξης: 18:00

Σεμινάριο μουσικών οργάνων και δημιουργικό εργαστήρι για παιδιά με θέμα τη μουσική.

 

28. ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ / Klafthmonos Sq.

Μουσικό Ύφος: / Ώρα έναρξης:

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

29. ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ / Syntagma Sq.

Μουσικό Ύφος: / Ώρα έναρξης:

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

Sigmatropic / Sifmataf

 

30. ΠΛΑΤΕΙΑ ΘΗΣΕΙΟΥ (ΕΝΑΝΤΙ ΗΣΑΠ) / ThisioSq.

(Σε Συνεργασία με το CityVibes)

Indie-Rock, Pop, Rock /Jazz – Funk & World

Μεσημεριανή Συναυλία – ¨Ώρα έναρξης: 12:00 – 14.30: Zulutek / Biotech

Απογευματινέςσυναυλίες
Ώραέναρξης: 18:30: The Fade / But I fly / Press Esc / Trip Wine / Lower Cut / 10 code

31. ΠΡΟΑΥΛΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ / Acropolis Museum

(Διονυσίου Αρεοπαγίτου 15)

Ορχηστική / Ώρα έναρξης:-

Φιλαρμονική Ορχήστρα Πνευστών Δήμου Αθηναίων – Μουσική Διεύθυνση: Μ.Μιχαλόπουλος

 

32. ΩΔΕΙΟ ΡΙΖΟΠΟΥΛΟΥ / Rizopoulou Conservatory

(Κων. Ωραιοπούλου 29)

Jazz, Kids, Latin / Ώραέναρξης: 20:30

MusicSoup

 

33. CAFÉ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ / Numismatic Museum Café

 (Πανεπιστημίου 12)

Blues, Funk, Jazz / Ώραέναρξης: 20:30

Belleville

 

34. FLORALCAFÉ

(Θεμιστοκλέους 80)

Μουσικό Ύφος: Swing / Ώρα έναρξης: 20:30

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

35. JAZZPOINTCAFÉ

(Ακαδημίας 18)

Μουσικό Ύφος: / Ώρα έναρξης: (Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

36. ΙANOS CAFÉ

(Σταδίου 24)

Σεμινάρια και Jazz, Blues, Reggae, Rock / Ώρα έναρξης: 10:00

Σεμινάρια, AggelikiToumbanaki & BuzzBastards, Τζίτζικες, Naif, Ξένια Γαργάλη – Περικλής Μπισκίνης – Πλαστελίνη project, Ηλίας Ζούτσος, Νικόλαος Αδέσποτος, DaddysWorkBluesBand

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ / 21thofJune

37.ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ – ΛΥΡΙΚΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ

Το επιτυχημένο project της Λυρικής, επιστρέφει για την μέρα της μουσικής. Στις 21 Ιουνίου από τις 18.00 και μετά το Λυρικό Λεωφορείο θα ταξιδέψει σε δρόμους και πλατείες της Αθήνας, αλλά και των γειτονικών δήμων του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, Νέα Σμύρνη, Καλλιθέα και Παλαιό Φάληρο. Λυρικοί τραγουδιστές και χορωδοί ταξιδεύουν με “όχημα” άριες από γνωστές όπερες και συναντούν τους ανυποψίαστους κατοίκους της πόλης στα σημεία που ζουν και εργάζονται. Μια δράση που φέρνει την λυρική τέχνη στον δρόμο και σε επαφή με ένα νέο ευρύτερο κοινό.

 

38. ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ & ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ / Byzantine & Christian Museum

(Βασ. Σοφίας 22)

Μουσικό ύφος: / Ώρα έναρξης:

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

39. ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟ / Delphiko Conservatory

(Κορινθίας 6)

ΜουσικόΎφος: / Ώραέναρξης: 18:00

Συναυλία μαθητών του Ωδείου, Ρεσιτάλ πιάνουAngélique Tragin, Συναυλία Χορωδιών LexiLogos και Polyφonies (στον πεζόδρομο: οδός Κορινθίας 6 / Αμπελόκηποι)

 

41. ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ / National Garden

Ορχηστρική / Ώρα έναρξης:

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

42. ΕΘΝΙΚΟΩΔΕΙΟ / National Conservatory of Athens

(Μάγερ 18 Αθήνα)

OpenDay / Ώρα έναρξης: 11:00

ΞΕΝΑΓΗΣΗ στους χώρους του Ωδείο και του Συλλόγου “Μανώλης Καλομοίρη / Σύνολο εγχόρδων «HellenicMusicaViva» με την καθηγήτρια Λουντμίλα Λιμόροβα Sc.Joplin Rag Time A. Vivaldi «Άνοιξη, Καλοκαίρι» από τις «Τέσσερεις Εποχές» Σολίστ: Παναγιώτης Νικολάκης & Κυριάκος-Μάριος Ζυγούρης / «Το Σύγχρονο Τραγούδι αποχαιρετά τη χρονιά με ομαδικό μάθημα» Υπεύθυνοι καθηγητές: Άννα Διαμαντοπούλου, Φιλιώ Επιφανίου, Σεβαστή Κατσαφάνα, Μαρία Καμπούρη / «Έργα για Πιάνο της Τάξης Σύνθεσης του Καλλιτεχνικού Διευθυντή του Ωδείου και Συνθέτη, Περικλή Κούκου. Θα παρουσιαστούν έργα των Κωνσταντίνου Παππέλη , Χρήστου Πουρή και Νίκου Φλεριανού. Ερμηνεύει η Ελένη Νικολαΐδη / Έργα για Πιάνο Μανώλη Καλομοίρη και Περικλή Κούκου» Ερμηνεύει ο Κωνσταντίνος Παππέλης / «Ομαδικό μάθημα Κρουστών» Υπεύθυνος καθηγητής: Βασίλης Βασιλάτος / «Πτυχιακές Εξετάσεις Drums» Βίκτωρ Χαρίσης, τάξη Σεραφείμ Μπέλλου/ Παράρτημα Παπάγου / «στα σύνορα του Παραδοσιακού με το Ethnic…» του παραδοσιακού τμήματος του Εθνικού Ωδείου και το ομάδας Κρουστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου

 

43. ΙΔΡΥΜΑ Β & Μ ΘΕΟΧΑΡΑΚΗ / B& M TheocharakisFoundation

(Βασιλίσσης Σοφίας 9 & Μέρλιν 1)

Μουσικά Εργαστήρια: Ο λογοτεχνικός και εικαστικός κόσμος του Οδυσσέα Ελύτη μέσα από την μουσική για παιδιά 6-12 ετών. Σχεδιασμός προγράμματος : Παναγιώτης Τσιρίδης

Βραδινές Συναυλίες – Μουσικό ύφος: / Ώρα έναρξης:

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

44. ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ – ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΛΟΥΜΠΑΡΔΙΑΡΗΣ / Filopappou Hill – Agios Dimitrios Loumpadiaris

Ξενάγηση με θέμα τους Λόφους των Μουσών (Φιλοπάππου) / Ώρα έναρξης: 19:00

Αρχαιολόγος: Κα Όλγα Βογιατζόγλου

 

45. ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ – ΑΝΔΗΡΟ ΠΙΚΙΩΝΗ / Filopappou Hill – Andiro Pikioni

Έντεχνη / Ώρα έναρξης: 20:00

Μουσικό Εργαστήρι Δήμου Αθηναίων

 

46. ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ – ΜΝΗΜΕΙΟ ΠΝΥΚΑΣ / Filopappou Hill – Pnyx Monument

Κλασσική / Ώρα Έναρξης: 21:00

Συμφωνική Ορχήστρα και Μεικτή Χορωδία Δήμου αθηναίων σε έργα Κλασικού ρεπερτορίου (WolfgangAmadeusMozart)

47. ΛΥΚΑΒΗΤΤΟΣ – ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΑΓΙΩΝ ΙΣΙΔΩΡΩΝ / Lykavittos Hill (St. Isidoron entrance)

Disco, House, Techno / Ώραέναρξης: 20:30

Wemustbeinlove, Vangelis Lo, STV, Beatter

 

48. ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ «ΛΙΛΙΑΝΒΟΥΔΟΥΡΗ»

(Στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών)

Κλασική μουσική / Ώρα έναρξης 18:00

Ομάδα Κοπέρνικος: O κύριος Κιχ και το Mυστικό Kουτί των Ήχων, Από τον Μότσαρτ στον Βέρντι: Τάξη Μελοδραματικής Ωδείου «Μουσικοί Ορίζοντες», Camerata Junior, Polyphonica, Πολυπολιτισμική Παιδική Χορωδία

 

49. ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

(Στους Κήπους του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών)

Μουσικό ύφος: / Ώρα έναρξης:

(Λεπτομέρειες στον ιστοτόπο του Μεγάρου Μουσικής)

10:15 μ.μ.: Κρατική Ορχήστρα Αθηνών – Απόστολος Παληός πιάνο / Μουσική διεύθυνση: Bas Wiegers

 

50. ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΥΔΗ / AVDI SQ.

Μουσικό ύφος: / Ώρα έναρξης: 20:00

Αδέσποτες Σκύλες (μουσικοθεατρικό), Afrocream (hip hop/electrofunk), NormanBand (britishpop), Ρήγας (hiphop/reggae/funk), SaxS (disco/funk/soul), Danza nativa (χορός της κοιλιάς), Αέρα Πατέρα (δημοτικό punk funk)

 

51. ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ / Varnava Sq.

IndieRock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30

TequilaKseftila, Προφίλ, TravelMindSyndrome, SpaceBlanket

 

52. ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ / Klafthmonos Sq.

(Σε Συνεργασία με το δίκτυο BeTheChange)

Μουσικό Ύφος: / Ώρα έναρξης:

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

53. ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ / MonastirakiSq.

Σε συνεργασία με το GreekBeatboxCommunity

Ανθρώπινος Πολυφωνισμός/Beatboxing, διάφορα είδη μουσικής / Ώρα έναρξης: 17:30

Μουσικά Σχήματα:Backup Scratch Team (BST) – Δημήτριος Τρατολάτης (“Τσατσάρας”), Μιλτιάδης Βουργίδης (“Παράφρων”), Κωνσταντίνος Λεϊμονής (“Dean”) / X-odus – Αλέξανδρος Θεοδωρίδης (“Xander”), Ιωάννης Διακίδης (“Jodiak”), Κωνσταντίνος Παπουρτζής (“Κάπα Πι”) Καλλιτέχνες: Δημήτριος Μεντζέλος (“Δέλτα Μι”), Δημήτριος Τρατολάτης (“Τσατσάρας”)Αλέξιος Γεωργαλής (“Human Drummachine”), Μιχαήλ Θεοδωρίδης (“Pain”), Μιλτιάδης Βουργίδης (“Παράφρων”), Κωνσταντίνος Λεϊμονης (“Dean”), Νικόλαος Χατζηευστρατίου (“Θανάσιμος”), Gino Aliaj (“GNO”), Βασίλειος Κιτσάνης (“Beat Key”), Φίλιππος Ουρανός (“S-Dope”), Νικόλαος Σταμίδης (“Stam”), Χαρίλαος Φουντάς (“Probs”),

Γρηγόριος Τσαμαδίας (“GTBeatboxer“), Δημήτριος Φιλιππίδης (“Jim“), Μιλτιάδης Δούκας (“Mak“), Αλέξανδρος Θεοδωρίδης (“Xander“), Ιωάννης Διακίδης (“Jodiak“), Κωνσταντίνος Παπουρτζής (“Κάπα Πι”), Νικόλαος Καπουράνης (“Rane“), Χαρίλαος Φραγκάκης (“BeTrue“) (Γαλλία), Ντάνιελ Σέμενετς (“Daniel“), Φελίπε Μάνεβ (“Felipe“), Άλεξ Κατσάκης (“AlexKatsakis“) (Θεσσαλονίκη), Περικλής Καραμπίνας (“Fat“), Μάριος Γκίνης (“Boem“), Αντώνης Ντεμές(“Demmon“), Χρήστος Μπιριντζής (“Storxi“), Γεώργιος Γαργάλας (“Giobeat“) (Λάρισα), Δημήτριος Λαγός (“Dwns“), Δημήτριος Καλαμαράς

(“Kal“), Ιγκόρ Νόρμπερτ Καμιένσκι (“Norbert“) / Μουσικά Όργανα:Αλέξιος Γεωργαλής (Didgeridoo), Θεόδωρος Χαλιμάς (Didgeridoo) / HipHop/Breakdance: BreakersWithoutFear (“B.W.F“), Παύλος Ζεϊτινίδης (“PaulZ“), Δημήτριος Αγγελόπουλος (“Jims“), Στέφανος Χατζής (“Stephen“), Χρήστος Ντέντης (“Onel“), Ντένης Μπόγλι (“Bingo“), Δημήτριος Κλιμέντοφ (“Dopekid“)

 

54. ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ / SyntagmaSq.

Μουσικό Ύφος: / Ώρα έναρξης:

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

Dolce Mania (IT) / Joey / MACADAM DIVE (CH) / Mighty N

 

55. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΔΡΙΑΝΟΥ – ΩΔΕΙΟ ATHENAEUM / Pedestrian Adrianoy Road – The Athenaeum Conservatory

Μουσικό ύφος: / Ώραέναρξης: 20:30

4 por medio, ΚουαρτέτοΣαξοφώνων ATHENAEUM, MιχάληςΣουρβίνος, Natalia Soledad Petsalis (Buenos Aires), Swinging Jazz Athenaeum, Συγκρότημαπαραδοσιακήςμουσικής

 

56. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣΟΔΟΣ ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ (ΜΕΤΣ) – COLIBRI / Pedestrian Anapafseos Road (Mets) – Colibri

IndieRock, Pop, Rock / Ώραέναρξης: 20:30

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

57. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΙΣΩΠΟΥ – ΟΙΝΕΑΣ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ / Pedestrian Aisopou Road – Oineas Restaurant

Cabaret, Funk, Jazz / Ώρα έναρξης: 20:00

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

59. ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣΟΔΟΣΠΙΤΤΑΚΗ (ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ) / PedestrianPittakiRoad (Monastiraki)

(ΣεΣυνεργασίαμετο POSTBLOO Music Communication, Live & Festivals)

Cabaret, Electronic, Experimental / Ώραέναρξης: 18:00

TINT: There (POSTBLOO Music Communication)

 

 

61. BIOS – ΤΑΡΑΤΣΑ / BIOSRoof

(Πειραιώς 84)

Όπερα / Ώρα έναρξης: 20:00

StudioOpera σε συνεργασία με την Εθνική Λυρική Σκηνή

 

 

62. IANOS CAFÉ

(Σταδίου 24)

Σεμινάριο και Rock,IndieRock, Folk, Jazz, Funk / Ώρα έναρξης: 10:00

Σεμινάριο, Sordis, Γιος της αφής, DJNua, Εβίτα Μπενετάτου, MANOSLIDAKISTRIO, Nimbus 4, Χρυσάνθη και οι φανταστικοί της φίλοι, Earnest, GalliardSyndrome, MusicSoup

 

ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ: ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ / 21THofJune

63. ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΤΑΘΜΟΥ ΜΕΤΡΟ ΔΑΦΝΗΣ (ΕΞΟΔΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ)

Ροκ και εναλλακτική μουσική, Ώρα έναρξης 18.30

Σύνολα Κιθάρας Ωδείου Δήμου Αγ. Δημητρίου / Χάρτινοι Ήρωες / Βασίλης Μπουλέτος / Κρυστάλλινες Σκιές / Δημήτρης Λάμπος / Κυριάκος Χαμπίδης και Whatever

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: ΤΕΤΑΡΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ / 19th ofJune

 

64. ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ «ΚΑΛΥΨΩ»

10η Συνάντηση Φιλαρμονικών Ορχηστρών στο Δήμο Καλλιθέας / Ώρα έναρξης: 19

Φιλαρμονικές Ορχήστρες των Δήμων Αιγάλεω, Περιστερίου, Καλλιθέας

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ / 21THofJune

65. ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΥΠΡΟΥ

Οι Αμερικανοί συνθέτες συναντούν το Μάνο Χατζιδάκι / Ώρα έναρξης: 19:30

Μουσικά Σύνολα του Δημοτικού Ωδείου Καλλιθέας «Οδυσσέας Δημηριάδης», σε Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Ορέστης Μπαζός

ΜΟΣΧΑΤΟ-ΤΑΥΡΟΣ: ΤΕΤΑΡΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ / 19THofJune

66. ΙΔΡΥΜΑ ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ / MICHAEL CACOYANNIS FOUNDATION

Funk / BluesRock / Ώραέναρξης: 23:00

Driving South (Γεωργία Αχιλλεοπούλου – φωνή, Μάρκος Μαρής – ηλ. Κιθάρα, Βλάσσης Μεταξάς – ηλ. Κιθάρα, Γιάννης Γαρδικλής – ηλ. Μπάσο, Πάνος Δημόπουλος – τύμπανα)

 ΠΕΜΠΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ / 20thofJune

 

67. ΙΔΡΥΜΑ ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ / MICHAEL CACOYANNIS FOUNDATION

Μουσικό είδος / Ώρα έναρξης:

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

68. ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ – ΤΑΥΡΟΣ

Μουσικό είδος: / Ώρα έναρξης:

(Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες)

 

ΣΑΛΑΜΙΝΑ: ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ / 22th ofJune

69. ΕΥΡΙΠΙΔΕΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ

Σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ «Συμφωνία» και το Δήμο Σαλαμίνος / Ώρα έναρξης: 21:00

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών, ΛΕΟΝΑΡΝΤ ΜΠΕΡΝΣΤΑΪΝ (1918-1990) «Candide», εισαγωγή για ορχήστρα, ΤΖΟΡΤΖ ΓΚΕΡΣΟΥΙΝ (1898-1937) «Γαλάζια Ραψωδία» για πιάνο και ορχήστρα, ΝΤΑΡΙΟΥΣ ΜΙΓΙΩ (1892-1974), «Το βόδι στη στέγη», έργο 58, ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ (γεν. 1967), Πυρρίχιος, ΑΛΜΠΕΡΤΟ ΧΙΝΑΣΤΕΡΑ (1916-1983) 4 Χοροί από το μπαλέτο Εστάντσια, Σολίστ: Απόστολος Παληός, πιάνο Μουσική διεύθυνση: Μπας Βήγκερς

 

 

 

Author: admin